Kızgın Yağ Kazanı Testi

Kızgın Yağ Kazanı Testi

Kızgın yağ kazanı testi iki aşamada yapılmaktadır. Basınç testi ve termik testler olarak iki farklı testlerden oluşmaktadır. Kızgın yağ kazanları yüksek ısıdan yani yaklaşık olarak 300 derece sıcaklıktan enerji elde etmek için kullanılan kazanlardır. Bu kazanları kullanırken testlerin düzenli bir şeklide yapılması gerekmektedir. Basınç testi tüm kazan ve tesisatı için yapılan bir testtir.

Termik Yağ Testi Nasıl Yapılmalıdır?  

Kızgın yağ kazanı testi termik yağ testi ile yapılabilmektedir. Termik yağ ile yapılan test önemli bir testtir. Bu testin ilki kazanı kullanılmaya başladığı ilk an yapılmalıdır. İlk defa çalışan kazandan alınan yağ örnekleri ile bu testler yapılmaktadır. Kazandan alınacak örnek yap an az 1 kilo ağırlığında olmak zorundadır. Göz ile yapılan bu testte termik yağda kirlenme yada oksitlenme göründüğü anda yağ değişim filtrelenip kirinden ayrıldıktan sonra tekrar kullanım için hazır hale gelecektir. Bu işlemleri belirli sürelerde düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Yağların kir oranı yükseldiği anda değişim yapılarak test için geçerli onayı aldıktan sonra kazanların çalışmasına devam ettirebilir.

Basınç Testi Nasıl Yapılır?                                                                                     

Kızgın yağ kazanı testi için ikinci aşama basınç testidir. Basınç testleri genellikle en az 6 bar basınçta termik ya da hava yardımı ile yapılan testler olmaktadır. Hava ile yapılan bir testten sonra kazandan havanın tamamen boşaltılması gerekmektedir. Aksi taktirde beklenmedik sonuçlarla karşılana bilir. İçeride havanın kalmasını önlemek amaçlı soğuk yağ ile birlikte kazan çalıştırılarak içeride bulunan havanın ya da oluşabilecek havayı engellemek amaçlı4 saat çalıştırılması gerekmektedir bu sayede hava boşaltım işlemi tamamlanır. Kazanın içerisinde hava kalmasını engellemek için dişli pompadan kazana yağ dolum işlemi yapılması gerekmektedir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta hava tahliye vanalarının açık olması gerektiğidir. Bu vanalardan hava akımı kesilip artık yağ akmaya başladığı anda içerde hava kalmadığını anlayabilirsiniz. Kızgın yağ kazanları çeşitleri için ihtiyacınızın tümünü karşılamaktayız. Detaylı bilgilendirme ile kaliteli ürünlerimiz ile sizin hizmetinizde bulunmaktayız. Yağ kazanı testine ihtiyaç duyduğunuz andan itibaren bizi tercih edebilirisiniz.