Buhar Kazanlarında Güvenlik

buhar kazanlarında güvenlik

Buhar kazanları daha çok endüstriyel üretim yapan firmalarda tercih edilmektedir. Buhar kazanlarında güvenlik konusuna geçmeden önce buhar kazanının ne olduğuna değinmek gerekir. Buhar kazanları kapalı ve basınçlı kaplar olarak düşünülebilir. Bir yüzeyinde akışkan su bulunur. Bir tarafından ısı alırken diğer taraftan ısı veren yakıtlar tercih edilir.

Bu ürünler çevre dostu olmasıyla bilinir. Aynı zamanda üretim maliyetleri de son derece düşüktür. Fakat basınçlı sistemler olması nedeniyle son derece kaliteli ve güvenli seçimler yapılmalıdır. Bu konuda firmamız güvenlik garantisi vermektedir.

Buhar Kazanlarında Güvenlik İçin Yapılması Gerekenler

Basınçlı kaplarda güvenlik sistemleri son derece önemlidir. Gerekli tedbirler alınmadığı durumlarda kazanlarda patlama gibi istenmeyen vakalarla karşılaşılabilir. Bu durum üretim safhasındaki hatalardan kaynaklanabilir. Diğer taraftan kullanıcının yaptığı hatalar da bu olumsuz durumun yaşanmasına sebep olabilir. Yine düzenli olarak bakımlarının yapılmaması veya emniyet donanımlarının yeterli olmaması da bir patlama sebebi olabilir. Bu gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşmamanız için firmamız gerekli bütün tedbirleri almaktadır. Buhar kazanlarımızın yeterli güvenli donanımı bulunmakta ve gerekli uyarılar yapılmaktadır. Buhar kazanlarında en önemli konu emniyet donanımlarıdır. Bu nedenle güvenli kullanım için ilk görev üreticiye düşmektedir. Sonrasında ise kullanıcının kazanlara yapacağı bakımlar son derece önemlidir. Boruların tıkanması da patlama sebebi olabileceğinden düzenli bakımlar yapılırken emniyet uyarıları dikkate alınmalıdır.

Buhar Kazanlarında Güvenlik Konusunda Firmalara Düşen Görevler

Buhar kazanlarında güvenlik konusunda firmaların ilk dikkate edeceği konu yıpranmış ürünleri almaktan çekinmek olacaktır. Çünkü bu ürünlerin kullanım süresi dolmuş olabilir. Diğer taraftan kullanılan buhar kazanlarının yıllık kontrolleri uzmanına yaptırılmalıdır. Bunu herkesin güvenliği için görev bilmeleri gerekir. Ayrıca bu kontrolleri yapan kişilerin kazancı operatörü belgesine sahip olması gerekmektedir.

Firma olarak müşterilerimizi ve çalışanlarımızı güvenlik konularında bilgilendirmekte ve buhar kazanlarının güvenli üretimini sağlamaktayız.