Buhar Kazanı Sistemleri ve Çeşitleri

Suyun gaz haline geçmesi ile buhar elde ediliyor. Buhar kazanı sistemleri de, kapalı ve basınçlı bir alanda sudan istenen seviyede basınç ve sıcaklık ile buhar elde edilebilmesi amacıyla kullanılıyor. Bu sistemde enerji kaynağı olarak nükleer enerji ya da elektrik enerjisi kullanılabildiği gibi yakılacak maddeler için de katı, sıvı ya da gaz formunda malzemeler tercih edilebiliyor. Firmamızda her üç yakıt türü için de buhar kazanı bulabilirsiniz. Temel bir ayrım yapacak olursak, kullanılış yerine, kazan basıncına, ocağın cinsine, knstrüksüyonuna ve kullanılan yakıtın türüne göre buhar kazanı çeşitleri bulunduğunu söyleyebiliriz.

Buhar Kazanı Sistemleri Parçalar

Buhar kazanı sistemleri çalışma prensibinin anlaşılabilmesi için öncelikle hangi kazan tipinin kullanıldığının bilinmesi gerekiyor. Bununla birlikte; termometre, besleme suyu girişi ile su seviye göstergesi, manometre, preostat, tağdiye cihazı, dip ve yüzey blöf vanaları, emniyet ve kontrol için subap ya da sifon, bir buhar kazanında bulunması gereken temel parçalar arasında yer alıyor. Bu parçalar ile kazanın özelliğine göre bulunması gereken diğer parçaların sağlam ve bakımlı olduğundan emin olunması gerekiyor. Özellikle ikinci el kazan almayı düşünüyorsanız bu husus daha fazla önem taşıyor. Firmamızdan gerekli kontrolleri yapılmış ikinci el kazanları güvenle temin edebilirsiniz.

Buhar Kazanı Sistemleri Çalışma Prensibi

Buhar kazanı sistemleri kullanılırken belirli yakıtlar yandığında oluşan enerji ile su arasında ısı transfer edilir ve bu sırada belirli bir basınç uygulanarak suda hal değişimi sağlanıyor. Oldukça kısa bir sürede sağlanabilen bu sıcaklık ve basınçla ilgili olarak güvenliği tehlikeye atabilecek bir durum yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmış olması gerekiyor. Bu da kullanım alanına uygun özellikli, sağlam bir kazan almaktan ve düzenli olarak bakımının yaptırılmasından geçiyor.