Buhar Kazanı Güvenlik Talimatı

Buhar Kazanı Güvenlik Talimatı

Buhar kazanı güvenlik talimatı her kazanın üzerinde bulunması gerekiyor. Günümüzde gelişen sanayi ve endüstri ile birlikte birçok fabrikada ve işletmede artık tercih olarak buhar kazanı kullanılmaktadır. Kullanılan teknoloji ile artık kalorifer, katı-sıvı yakıtlı kazanlar yerini buharlı kazanlara bırakmıştır. Bu kazanların kendinden basınçlı olmasından dolayı doğacak tehlikeleri önlemek amacıyla kullanacak personel daha bilinçli olmalı ve eğitimler alarak bu kazanların başında görevli olmalıdır. Kişiler için riskli olmasına rağmen fabrika açısından daha düşük maliyet sağlamaktadır. Buhar kazanı güvenlik talimatı ile beraber buhar kazanları yılda bir kere olarak mühendisler odası tarafından periyodik kontrolden geçmeli ve personel konu ile ilgili eğitimleri aldığından emin olunmalıdır. Buhar kazanı kullanan tüm işletmelerde mutlaka kullanma talimatı olmalı kullanacak olan personelinde mutlaka sertifikası olmalıdır.

Çalışma Ve Güvenlik Talimatları

Kazan yakmadan önce mutlaka su seviyesini kontrol etmek gerekmektedir ve su ilavesi yapılacaksa kazan soğukken bu işlem yapılmalıdır aksi takdirde patlamalar meydana gelebilir. Kazan dairesi mutlaka alt katta olup üzerinde işçi olmamalıdır. Kazanlarda ve çevresinde mutlaka ölçüm aletleri bulundurulmalıdır ve havalandırmalar asla kapalı kalmamalıdır.Kazan işletme defterleri tutulmalıdır ve her gün düzenli olarak yapılan işler, kontroller yazılmalıdır. Kazan her sene 1 defa kontrol edilmelidir ve bakım, onarım yapıldıktan sonra 3 ay süre ile kullanılmamalıdır. Kazan su seviyesi her zaman belirtilen kritikte olmalı ve altına düşmemelidir.

Kazan içinde olan buhar basıncı gösterge ile kontrol edilecek ve yükselmeye başladığı an su takviyesi ile düşürülecek aksi takdirde ateşe hemen müdahale edilmesi gerekecektir. Kazan vardiya değişimlerinde vardiya defterine tüm bilgiler yazılacak ve oradan kontroller sağlanacak.

Çevrede kazan kapasitesine bağlı olarak yangın söndürme aletleri ihtiyaç olan kadar mutlaka bulundurulmadır. Kazan bakımı olacağı sırada kazan içi mutlaka alkali deterjan ve kimyasallar ile kaynatılmalıdır ve daha sonra kazan kullanılmaya başlanmadan önce numuneler alınarak kimyasallardan temizlenip temizlenmediği mutlaka kontrol edilmelidir. Çalışan yetkili personelin mutlaka tehlikelere karşı iş elbiseleri, uygun gözlük, eldiveni bulunmalıdır ve kazan başından ayrılana kadar üzerinde bulundurmalıdır. Kazan kullanılması bittikten sonra soğumaya bırakılır ve ısı düştükçe basıncın düşmesi beklenir ve basınç düşünce vanalar sıkı sıkı kapatılır.

Buhar kazanı güvenlik talimatı ise elektrik kesilmesi hallerinde 15 dakikadan fazla olursa altında yanan kömür vs hemen çıkarılmalıdır ve kazanın soğuması sağlanmalıdır. Her zaman kazan soğumaya başladıktan sonra su verilmelidir sıcakken su verilmesi tehlike yaratabilir.